Vandal
 

Člověk, pojmenovaný podle necivilizovaných barbarů z doby Románské. Oddává se ničení a destrukci veřejného či soukromého majetku. Vandalizmus se vyskytuje v různých formách, ale pokaždé tím připravuje ostatní o peníze, čas a jejich majetek.

Čas a místo vhodné pro vandalizmus
 

Kdykoli se najde příležitost cokoli zničit. Na místě nezáleží. Objektem zkázy může být školní prostranství, veřejné osvětlení, lavičky. Nejčastěji k vandalizmu dochází v podvečer letních měsíců. Naopak v zimním období, kdy vandalové méně vycházejí ven dochází k poklesu této činnosti. Soboty a neděle také nehrají do karet vandalům, protože budovy jsou více chráněny bezpečnostními službami. Pokud je však posilněn tento barbar alkoholem, ne-li jiným povzbuzujícím prostředkem, nezastaví ho ani víkend ani mráz.

K problému se vyjádřil Dušan Harok, generální ředitel firmy AD-Net: "Veškeré lavičky naší firmy jsou vyráběny a montovány s důrazem na vysokou bezpečnost, mechanickou odolnost a životnost lavičky vůči vandalům a povětrnostním vlivům. Vandalům se snažíme jejich práci znesnadnit zejména masivní konstrukcí a hmotností lavičky, která činí cca 180 kg. I přes to ale k vandalizmu na lavičkách v menší míře dochází."


Jak se bránit vandalům
 

Nenechejte si nic líbit. Okamžitě upozorněte policii, pokud ve vašem okolí dochází k něčemu podobnému. Buďte příkladem pro své příbuzné, přátele a hlavně děti. Pokud se stanete svědkem vandalské činnosti, snažte se vandaly vystrašit. Mnohdy pomůže například rozsvícení v okně. Vandal nechce být dopaden a okamžitě prchne. Je to zbabělec.


AD-Net, zub času a vandalové
 

Jestliže víte ve svém okolí o zničených lavičkách, pošlete nám fotku nebo nás můžete informovat prostřednictvím e-mailu vandalizmus@ad-net.cz